Register

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Configurare PC Gaming

CONFIGURARE

Suntem în 2017. Un an nou, un an in care se anunta noi tehnologii, care vor fi inceputul unei noi generatii de calculatoare. Poate VR, poate altceva. Vom vedea.

Ma refer direct la tehnologia 4k si cele conexe pentru ultraHD. Pe langa aceasta, probabil ca vom vedea si DDR4 pentru cei de la AMD. Sigur, ele sunt lansate de ceva zile, dar trebuie să le vedem și la lucru, în viața de zi cu zi.

Mult asteptatele memorii DDR4 au apărut pentru platforma Kaby Lake de la Intel, adica pe arhitectura de 14nm. Inițial au apărut pe socket-ul profesional, LGA 2011. Avem deja PCIe 4, dar si Sata Express. Așteptăm răspunsul celor de la AMD. Sper ca tehnologia acestora să fie suficient de competitivă pentru a mai așeza lucrurile în piață. Deocamdată, au fost mult prea secretoși, la lansare.

[Image: TCT2Q5b.jpg]
rată de transfer și specificații PCI Express.

Am povestit despre diferentele dintre PCIe 1.0, PCIe 2.0, PCi 3.0 aici, in bench-uri nu prea ne-au convins, insa, odata cu tehnologia 4k avem nevoie de mai multa banda. Probabil ca acesta este motivul pentru care se lanseaza PCIe 4.0.

SATA EXPRESS? LA CE NE AJUTA?

Avem SATA 3 care este limitata la 600 mb/s. Nu ar fi o problema pentru hardurile clasice, însă  SSD-urile incep sa avanseze din ce in ce mai mult, iar acestea sunt limitate doar de conexiunea dintre placa de baza si SSD. Dacă vreți mai multă performanță trebuie să scoateți un pic mai mult din buzunar. Atenție că, cu cât e performanță mai mare cu atât bugetul trebuie să crească.

SSD PE MSATA SAU SATA SAU PCI EXPRESS?
Dacă vreți performanță maximă mergeți pe PCI Express, apoi puteți scădea spre mSATA/ SATA.

CONFIGURAȚIE PC GAMING BUN ÎN 2017?

[Image: a1zSjU9.jpg]
AIO sistem gaming performant

Nu vreau sa discut despre o configuratie PC gaming ieftina, ci una futuristica, bazata pe ultraHD.

CE ÎNSEAMNĂ UN PC DE GAMING PENTRU REZOLUTIE 4K?
Știu ca se discuta tot mai mult de tehnologia 8k, chiar 16k exista pe piata, dar nu oare este prea mult? Pana unde ne indreptam?
Momentan avem filme 4k, dar probabil ca în 2018 se vor lansa si jocuri cu rezolutie 4k, care vor avea nevoie de hardware foarte bun.

CUM VAD EU UN SISTEM DE GAMING PERFORMANT PENTRU URMATORII ANI? PUTEM SĂ NE ORIENTĂM SPRE VR?
Observ ca au apărut modele noi de placi video de la nVIDIA, seria 10 este foarte buna pentru cei care au de gând sa se joace pe rezoluții FULL HD si este o deschidere și pentru cei care vor juca pe rezoluție 4k in următorii ani. Nici AMD nu s-a lăsat mai prejos și au atacat competiția cu modele foarte bune. Seria 5 de la AMD chiar este reușită, iar faptul că se discută deja despre seria 6 pentru plăcile video nu poate decât să mă bucure și să-mi lase o speranță că există competiție între acestea.

Daca in articolul privind alegerea unei placi video spuneam ca 4 GB VRAM sunt absolut suficienti, iata ca odata cu noua tehnologie trebuie sa ridicam acea limita la 8 GB VRAM. Rezolutiile mai mari au nevoie de spatiu pentru informatia pe care o trimite spre procesor asa ca 4 GB VRAM nu mai sunt suficienti.
Cât despre realitatea virtuală aceasta este aproape. Nu este pe deplin funcțională, așa că așteptăm și urmărim tot ceea ce se întâmplă. Rămâne de văzut dacă va prinde la nivel înalt. Deocamdată Microsoft se joacă cu tehnologii noi ca realitatea virtuală mixată, iar cerințele nu sunt deloc mici.

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)

About us

Welcome to GameOverCS Community

Enjoy this new design made by CSS3, jQuery animations and also crossbrowser design.